ویژگی های دفاتر املاک خوب در شمال

شناخت بهترین دفاتر املاک در شمال

در طی این چند سال که خرید و فروش ویلا در شمال رونق گرفته افرادی سودجو با اجاره کردن یک مغازه به اسم املاک شروع به کردند، بدون آن که حتی مجوزی از نهاد های مربوطه اخذ کرده باشند. و البته عموماً این افراد به شکل سنتی و بدون آگاهی از امور مربوط به خرید و فروش ویلا در شمال به امر مشاوره می پردازند که در این مسیر اولین نگاه آن فرد کمیسیون معامله ای است که قرار است انجام شود و نه یک خرید خوب از هر لحاظ برای مشتری، لذا این خریدار است که با توجه به سوابق دفتر املاک در آن منطقه و با تحقیقات محلی راجع به دفتری که برای خرید ویلا به آن مراجعه نموده باید صلاحیت آن را تشخیص دهد. دفتر املاک خوب در شمال باید حداقل ویژگی هایی را داشته باشند که عبارتند از : پروانه املاک که ملزومات و ضروریات است، حداقل شهرت خوب، عملکرد و سابقه خوب در منطقه، اخلاق، تعهد و پیگیر بودن.

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است آن است که مشاورین و مدیر آن دفتر املاک می بایست خود به نوع ساخت و فرآیند و هزینه های مربوط به ساخت آنچنان آشنا باشد که بتواند اطلاعات درست و معتبر در اختیار خریدار ویلا قرار دهد.

ویژگی های بافت بومی و غیر بومی برای خرید ویلا در شمال

بافت بومی و غیر بومی در شمال

دوستان جهت خرید ویلا در شمال باید بنا بر سلیقه ی خود یک ملک را انتخاب نمایند که بعد دچار چالش نشوند. اگر سلیقه خریدار این باشد که بخواهد جایی را برای زندگی دائم داشته باشد و یا اینکه امنیت بالا در اولویت باشد بهتر این است که در منطقه ای که محدوده ی مسکونی بومی های آن منطقه می باشد یک ویلا خوب انتخاب نمایند. که البته در آن محدوده می توان خرید یک ویلا ارزان در شمال را نیز تجربه کرد .

اما بافت غیر بومی : دوستانی که برای خرید ویلا در شمال راغب هستند در مکانی باشند که افراد آن مجموعه کاملا غیر بومی باشند بهتر است که در آن منطقه ای ویلا خریداری کنند که از بافت و تمرکز افراد بومی نشین دور است، لازم به ذکر است که تعداد این افراد خیلی بیشتر از کسانی است که تمایل به خرید ویلا در بافت بومی منطقه دارند، غالباً کسانی که تمایل به خرید ویلا در خارج بافت بومی دارند به ویلا های شهرکی که تمامی افراد آن غیربومی هستند رجوع می کنند.

لازم به ذکر است که نمی توان سلیقه ی هیچ یک از این دو دسته را تایید یا تکذیب کرد، چرا که هرکدام از این بافت ها حسن ها و معایب مخصوص به خود را دارند.

نحوه قیمت گذاری ویلا در شمال

قیمت ویلا در شمال

بطور کلی عزیزانی که به کار انبوه سازی و فروش ویلا در شمال مشغولند تمامی هزینه هایی که پس از خرید زمین و هنگام اقدام به شروع ساخت ویلا ممکن است با آن مواجه شوند را در نظر می گیرند، بنابراین باید اینگونه بگوییم که ارزش زمین در هر منطقه از شمال طبق یک عرف و بسته به موقعیتی که دارند قیمتی دارد و سازنده ویلا با در نظر گرفتن تمامی ویژگی های آن زمین و ویلا اقدام به قیمت گذاری ویلا  می کند.

مسئله دیگری که در قیمت گذاری ویلا در شمال تاثیر گذار است ورود افرادی است که برای خرید ویلا در شمال آن منطقه را انتخاب کردند و مورد دوم سرمایه گذار هایی هستند که نوع ساخت ویلا  هایشان تعیین کننده می باشد و لذا این امر باعث آن می شود که زمین های باقی مانده از آن محل که برای ساخت ویلا مانعی ندارد به قیمت مطلوب برای خریدار یا فروشنده برسد.

پس از همه این موارد یکی از اصلی ترین موضوعاتی که باید اشاره شود انتخاب نوع مصالحی است که برای ساخت ویلا در نظر گرفته می شود، که انتخاب مصالح مرغوب با کیفیت در مقابل مصالح ضعیف تر می تواند اختلاف هزینه زیادی را داشته باشد.

این ها عواملی هستند که تاثیر مستقیم در قیمت زمین و ویلا دارند و کارفرما با در نظر گرفتن تمامی این موارد قیمت خود را برای فروش ویلا مطرح می کند.

نحوه اخذ پروانه و پایان کار ویلا در شمال

پروانه و پایان کار ویلا

بعد از خرید زمین برای اقدام به ساخت ویلا در شمال ابتدا نیاز به اخذ مجوزی به نام پروانه ساخت می باشیم. برای این امر ابتدا نقشه ساختمان مدنظر را به دهیاری محل مورد نظر ارائه نموده و دهیار بعد از اخذ استعلامات ادارات مربوطه مجوز را صادر نموده و مالک می تواند پس از این مرحله اقدام به ساخت ویلا تحت نظارت سازمان نظام مهندسی نماید. این اقدام جزو اقدامات اساسی برای ساخت و فروش ویلا در شمال می باشد.

بعد از اینکه ساختمان به اتمام می رسد مالک موظف می باشد صفحه ای پروانه ساخت که در ابتدا برای ساخت ویلا خود از دهیاری دریافت نموده است را مجدد نزد دهیار برده و دهیار طی یک نامه ای به مهندس ناظر روستایی مالک را معرفی نموده و جهت بازدید از ویلا و مراحل ساخت ویلا دعوت به عمل می آورد، مهندس ناظر آن روستا از ساختمان بازدید می کند و مراحل ساخت را بررسی کرده اگر نقصی توجه ایشان راجلب نماید نقص را اعلام و سازنده را مجاب به برطرف نمودن می نماید در غیر این صورت بعد از تایید، صفحه مربوطه به گواهی ساخت را نکمیل نموده و مهر سازمان نظام مهندسی را در انتهای آن فرم ثبت می کند.

مراحل ساخت ویلا در شمال

مراحل ساخت یک بنای ویلایی

از گزینه های داشتن ویلای دلخواه در شمال،  خرید زمین مناسب و نزدیک با نظر و عقیده خود و با استفاده از بکارگیری مشورت با مشاوران آگاه و مطلع می باشد.

یکی از شرایط انتخاب زمین، متناسب بودن زمین با طرح، ایده و تصور و رویای ویلا در شمال ذهن خریدار می باشد. بعد از انتخاب زمین متناسب با دیدگاه خود مطرح کردن طرح مورد نظر با طراح و مشاور مورد نظر مراحل ساخت ویلا شروع می گردد.

محاسبات و طرح با پیمانکار ارجاع و پیمانکار شروع به گود برداری ( پی کنی ) می کند و پس از آن دست به اجرا و بر پا کردن اسکلت و چارچوب ساختاری ویلا می زند. بعد از اجرای اسکلت شروع به اجرای عناصر جدا کننده فضا های تشکیل دهنده ویلا و بعد از اجرای جدا کننده های داخلی و خارجی از خارج شروع به اجرای نمای خارجی مناسب با شرایط اقلیمی و نظر کارفرما و در داخل هم همچنین و در همین حین همزمان مراحل تاسیساتی اجرا می گردد. و در مراحل آخر نازک کاری و دکور داخل و محوطه سازی و حیاط سازی ویلا انجام می شود.

و در آخر نیز لازم به ذکر است که ساخت ویلا نسبت به خرید ویلا در شمال برای خریدار مقرون به صرفه تر می باشد.

کد رهگیری ملک و ویلا در شمال

اهمیت گرفتن کد رهگیری در خرید ملک و ویلا

بعد از آن که مبایعه نامه بین خریدار و فروشنده در دفتر املاک تنظیم شده و سلامت این معامله توسط طرفین و املاک مهر و امضاء شد، طرفین معامله به اتفاق نزد دهیار و شورای آن محلی که ملک در آنجا واقع می باشد می روند و تاییدیه ملک از نظر سلامت و مالکیت را از دهیاری می گیرند و بعد از اتمام این مرحله در آن املاکی که این معامله انجام شده است، موظف می باشد کد رهگیری ملک مورد معامله را برای مالک جدید بگیرد کد رهگیری شامل مواردی چون کد پستی، پلاک ثبت اصلی و فرعی ملک و سایر مشخصات ثبتی ملک مورد نظر می باشد، همچنین در مواردی که ویلا در ملک مورد نظر باشد در قسمت توضیحات باید متراژ و نوع ساخت ویلا ذکر شود. لازم به ذکر است املاکی می توانند کد رهگیری برای معاملات بگیرند که دارای پروانه املاک باشند، در غیر این صورت قارد به این امر نخواهد بود. لذا خریداران محترم برای خرید ویلا در شمال حتما به این امر توجه فرمایند که این یکی از نکاتی می باشد که باید برای یک خرید خوب در شمال توجه فرمایند و البته متقابلاً فروشندگان ویلا در فروش ویلا در شمال نیز باید از این امر استقبال کنند.

شهرکی یا مستقل بودن ویلا در شمال

ویلا مستقل یا شهرکی

یکی از موضوعات حائز اهمیتی که دوستان عزیز در انتخاب و خرید ویلا در شمال به آن توجه می کنند و در واقع دغدغه ی اصلی خریداران ویلا در شمال می باشد. خرید ویلا شهرکی یا مستقل در شمال ارتباط مستقیم با سلیقه فرد خریدار دارد و هرکدام یک سری مزایا و یکسری معایبی دارند، مثلاً یکی از مزایای ویلا شهرکی در شمال این است که در شهرک نگهبان جهت امنیت مستقر می باشد. 2. فرهنگ ها به هم نزدیک است و اعضای شهرک با این فرهنگ غریبه نیستند. اما در طرف مقابل از معایب ویلای شهرکی در شمال می توان به مشرف بودن ویلا ها به هم اشاره کرد که این مسئله در ویلا های مستقل در شمال دیده نمی شود و عموماً چهار دیواری مستقل می باشد با دیوار کشی بلند دور تا دور ویلا که ویلا ها یک فاصله نسبی نیز به یکدیگر دارند.

همانطور که خدمت دوستان گفتیم این مسئله کاملاً سلیقه ای می باشد . خریداران با در نظر گرفتن این ویژگی ها برای خرید ویلا شهرکی در شمال یا خرید ویلا مستقل در شمال اقدام می نمایند.

البته این امر برای سازندگانی که در حوزه فروش ویلا در شمال فعالیت دارند نیز بسیار حائز اهمیت است.

ساخت های مختلف ویلا در شمال

انواع ساخت ویلا در شمال

برخی از عزیزانی که برای خرید ویلا در شمال  اقدام می کنند، پس از پرس و جو و گشتن در مناطق مورد نظر خود به این نتیجه می رسند که به علت داشتن صرفه اقتصادی بیشتر اقدام به ساخت ویلا در شمال کنند. در مرحله بعد باید تصمیم این گرفته شود که چه سازه ای را انتخاب و چه نوع ساختی را ترجیح می دهند.

اصولاً نوع ساخت به سه نوع است: 1. سازه بتنی که بیشتر برای ساخت ویلا در شمال از این روش استفاده می شود. 2. سازه ( اسکلت ) فلزی : که در اولویت دوم ساخت ویلا قرار دارد و سومین نوع نیز سازه های چوبی است که به علت دارا بودن هزینه زیاد نه پیشنهاد می شوند و نه زیاد به چشم می خورند. پس از سازه ها به نوع ویلا که دارای ساخت های مختلفی است می رسیم که اصولا به انواع ویلا همکف، ویلا نیم پیلوت، ویلا دوبلکس، ویلا تریبلکس و غیره تقسیم بندی می شوند.

لازم به ذکر است که در ویلا هایی با ساخت همکف پس از پی، کرسی چینی می کنند و در اکثر مواقع بدون ستون می سازند، اما در ساخت ویلا های نیم پیلوت، دوبلکس و تریبلکس دارای ستون می باشند که بر ترتیبی ذکر شده تعداد ستون افزایش می یابد.

 

چالش های موجود خرید ویلا در شمال

مشکلات پیش رو برای خرید ویلا

گاهی اوقات خریدارن به طمع خرید ویلا ارزان در شمال دچار چالش هایی می شوند که انرژی اولیه آن ها برای خرید ویلا می کاهد، لذا بهتر آن است که خریدار قبل از خرید ویلا در شمال حداقل اطلاعاتی از چالش های موجود در این مسیر داشته باشد. این چالش ها عبارتند از: 1. خارج از بافت بودن ملک ( محدوده ی که از طرف بنیاد مسکن در نقشه تفکیکی منطقه در خطوط بافت مسکونی منطقه واقع نشده باشد.)

  1. رعایت حریم ها در ملک مورد نظر که می توان به مواردی چون حریم رودخانه، حریم جنگل، حریم دریا، حریم جاده اصلی و غیره اشاره کرد.

در مورد بعدی می توان به نداشتن اطلاعات از انواع سند ملک و ویلا در شمال اشاره کرد، اسناد بدین صورت طبقه بندی می شوند: سند شورایی ( همان مبایعه نامه ای که در همان دفاتر املاک نوشته می شود و دهیار و شورای آن محل آن را مهر امضا می کنند.) سند تک برگ ( سند رسمی محضری )، سند منگوله دار یا دفترچه ای ( که اسناد سابقاً به این شکل بوده و سازمان ثبت اسناد جدیداً آن رابه شکل تک برگ ارائه می کند ). سند مشاء : این نوع سند به دو نوع است: سند مشاء کل و سند مشاء شهرکی، سند مشاء کل به سندی اطلاق می شود که طبق تعریف سازمان اسناد 6000 سهم است و هر سهم 100 متر است و سند مشاء شهرکی نیز به سندی گفته می شود که حدود و صغور ملک مشخص شده است ولی سند مادر ملک است قبل تفکیک) و می توان مواردی زیادی از این دست چالش ها را توضیح داد که خریدار قبل از خرید ویلا در شمال به این مسائل دقت نماید.

اجاره شبانه و روزانه ویلا در شمال

اجاره شبانه ویلا

برخی از عزیزانی که از شهرهای دیگرکشور به شمال می آیند ترجیح می دهند که به جای خرید ویلا در شمال در ایامی که به شهر های شمالی سفر می کنند یک ویلا با شرایط  مد نظر خود را اجاره کرده و تعطیلات پیش روی خود را در این ویلا مستقر باشند، اجاره این ویلا ها یا به صورت سیستمی و با مراجعه به سایت شرکت های معتبر و یا سایت هتل ها که خود مالک مجتمع های تفریحی توریستی هستند و یا ویلا های خوب را در اختیار دارند و فعالیت آن ها نیز کاملا قانونی بوده و مجوزات لازم از سازمان گردشگری استان را نیز دارند صورت می گیرد و یا به کسانی که در بین راه با د دست داشتن پلاکارت هایی به اجاره ویلا و یا سوئیت مشغولند که همه ی آن ها قابل اعتماد نیستند.

میزان هزینه اجاره ویلا در شمال با توجه امکانـات آن ویــلا ها همچــون نوع ساخت ویلا      (همکف، نیم پیلوت، دوبلکس، تریبلکس) مساحت زمین و بنای ویلا ، دسترسی ها مانند     (دسترسی به مراکز خرید، دسترسی به رستوان ها، دسترسی بهتر و راحت تر به شهر و غیره)، لوازمی که در این ویلا ها قرار دارد از جمله مبلمان، میز بیلیارد، میز تنیس، لوازم آشپزخانه، شیک و تمیز بودن ویلا و همچنین از لحاظ موقعیتی یعنی اینکه ویلا ساحلی باشد یا اینکه ویلا جنگلی باشد، همچنین واقع بودن در بافت بومی یا غیر بومی نیز حائز اهمیت است.